MEHMET ALİ KILIÇKAYA
Yönetim Kurulu Başkan V.- Genel Müdür

1979 yılında Kayseri’de doğdu. Kayseri İmam Hatip Ortaokulu ve Sivas Fen Lisesinde orta öğrenimi tamamladıktan sonra, 2001 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İşletme Bölümünden şeref derecesiyle mezun oldu. 2006-2008 yılları arasında The Fletcher School, Tufts Üniversitesinde (USA) Uluslararası Ticaret Hukuku, Kalkınma Ekonomisi alanında yüksek lisans yaptı.

 

2001 yılında Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığında uzman yardımcısı olarak iş hayatına başladı. Uzman, Şube Müdürü, Daire Başkanı ve en son İhracat Genel Müdür Yardımcısı olarak 18 yıl boyunca Dış Ticaret Müsteşarlığı, Ekonomi Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığında görev yaptı.  Turquality, Ur-Ge, fuarlar, tasarım ve markalaşma, küresel tedarik zinciri (KTZ) ve diğer ihracat destek programlarının geliştirilmesinde, mevzuatlarının oluşturulmasında ve yönetiminde görev aldı.

 

Türkiye Tanıtım Grubu yönetim kurulu üyeliği yaptı. Ülkemizin EXPO katılımları ve Türkiye Markası çalışmalarının içerisinde yer aldı.  İleri düzeyde İngilizce, temel düzeyde Arapça bilen Kılıçkaya evli ve iki çocuk babasıdır.