Genel Müdürümüz Murat Mercan, OHSAD’ın 13’üncü Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantıları’nda “Sağlık Turizmi ve Yurtdışı Yatırımlar” Oturumu’nda Konuşmacı Olarak Katıldı

09/12/2023

6 – 10 Aralık 2023 tarihinde 13. düzenlenen OHSAD “Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantıları”nda Genel Müdürümüz Sayın Murat MERCAN, “Sağlık Turizmi ve Yurtdışı Yatırımlar” oturumuna konuşmacı olarak katıldı.


Genel Müdürümüz, konuşmasında USHAŞ’ın çatı markası olan HealthTürkiye’yi tanıttı. HealthTürkiye markasının, kamu ve özel sektörü bir araya getiren bir marka olduğunu, yapılan iş birlikleriyle markanın küresel sağlık alanında güçlendiğini ve Cumhurbaşkanımızın ifadeleriyle “tüm dünyanın şifa merkezi yapma” hedefinde ilerlediğini vurgulamıştır.

 

“Sağlık turizminin bir devlet politikası haline gelmesinin en önemli göstergelerinden birinin Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla “USHAŞ’ın kurulması” olduğunu ve bu vizyon çerçevesinde Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda USHAŞ’ın rolünün, sağlık turizminin önünü açmak olduğunu ifade eden Sayın Mercan, bu süreci ortak akıl ve kamu ve özel sektörün istişaresiyle yürütmenin önemini vurgulamıştır.

 

Genel Müdürümüz konuşmasında, geçen sene Mart ayında yapılan 12. OHSAD Kurultayı’ndan bu yana hayata geçirilen projelere de değinmiştir. Sayın Mercan, küresel bir marka olma yolunda başarıyla ilerleyen “HealthTürkiye”nin ortak akıl ilkesiyle yola çıktığı bu süreçte önemli adımlar attığını vurgulamıştır. Kamu ve özel sektörü bir araya getiren “HealthTürkiye”, oluşturduğu güçlü bir altyapı sistemiyle aynı zamanda uluslararası hastalar için kurduğu çağrı merkeziyle ülkemizin sağlıkta olan başarısını tüm dünyaya duyurmaya devam edeceğini belirtmiştir.

 

Genel Müdürümüz, konuşmasında “HealthTürkiye” çatı markasının yaşan bir ekosistem olduğunu ve ihtiyaçlarına yönelik değişip gelişebileceğini belirtmiştir. Bu süreci ise temel prensibimiz olan ortak akıl yoluyla, kamu ve özel sektörün istişaresiyle yapacağını vurgulamıştır.

 

Uluslararası sağlık turizmi sektörümüzün çatı markası olan “HealthTürkiye”nin tanıtım faaliyetlerinden de bahseden Sayın Mercan, dijital tanıtım çalışmalarına başlandığını, bununla birlikte uluslararası basın ağırlamaları ile sağlık sistemimizin yerinde tanıtıldığını belirtmiştir.

 

Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Dr. Sema Ramazanoğlu, etkinliğe katılan tüm panelistlere plaket takdim etmiştir.

 

Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürü Tarık SÖNMEZ moderatörlüğünde gerçekleştirilen 9. Oturum, USHAŞ Genel Müdürü Murat MERCAN, Memorial Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Uğur GENÇ ve Hizmet İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi  Prof. Dr. Gazi YİĞİTBAŞI’nın konuşmalarıyla gerçekleşmiştir.