USHAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Sarıtaş, Kazakistan Sağlık Bakanı Azhar Giniyat Ve Beraberindeki Heyet İle Bir Araya Geldi

Haberi Paylaş
11/05/2022

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in resmi ziyareti kapsamında ülkemize gelen Kazakistan Sağlık Bakanı Azhar Giniyat ve beraberindeki heyet, USHAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mücahit SARITAŞ ve TİTCK Başkanı Doç. Dr. Tolga KARAKAN ile de bir araya geldi.

İkili işbirliği alanlarının ve atılacak somut adımların değerlendirildiği görüşmede Türkiye’nin sağlık sistemindeki dönüşümü vurgulayan Sarıtaş “Türkiye gerek sağlık altyapısı ile hekim, sağlık personeli ve hizmet kalitesi bakımından, gerekse sağlık bilgi sistemlerinin kapasitesi bakımından dünyada en kapsamlı hizmetin verildiği ülkelerden biri haline geldi. İlaç ve tıbbi cihaz endüstrisinde de çok önemli bir konumdayız. Türkiye’de kullanılan ilaçların yüzde 80’den fazlası kutu olarak Türkiye’de üretiliyor” dedi. Sağlık sisteminde dönüşümün uzun ve zorlu bir süreç olduğunu ancak tecrübe transferinin bu süreci hızlandıracağının altını çizen Sarıtaş, bu tecrübenin ihraç edilmesinde USHAŞ’ın önemli rol üstlendiğini ifade etti.

USHAŞ’ın faaliyetleri ile ilgili sunumun yanı sıra heyete TİTCK tarafından İlaç Takip Sistemi de tanıtıldı.

Türkiye’nin sağlık sistemindeki dönüşümü yakından takip ettiklerini ifade eden Kazakistan Sağlık Bakanı Azhar Giniyat, USHAŞ’la işbirliği yapılacak alanları belirlemek istediklerini ifade etti. Toplantıda önümüzdeki dönemde Kazakistan Sağlık Bakanlığı ile USHAŞ arasında yapılacak işbirliği imkanları değerlendirildi.