USHAŞ Genel Müdürü Murat MERCAN, Irak Sağlık Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Tawfeeq Waleed TAWFEEQ ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi

Haberi Paylaş
26/05/2022

USHAŞ Genel Müdürü Murat MERCAN, Türkiye ve Irak Sağlık Bakanlıkları arasındaki görüşmeler kapsamında Irak İdari İşlerden Sorumlu Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Tawfeeq Waleed TAWFEEQ ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi.

 

Tanışma ile başlayan görüşmede Sayın MERCAN USHAŞ’ın yapısı ve faaliyet alanlarına değinerek USHAŞ’ın tüm faaliyet alanlarında uluslararası anlaşmalar akdetmeye yetkili olduğunu belirtti. Irak ve USHAŞ arasında ikili işbirliği alanlarının değerlendirildiği görüşmede, özellikle Türkiye’nin teknoloji ve tedavi kapasitesi çok yüksek olan şehir hastanelerine ilişkin Kamu-Özel Sektör İşbirliği Modeli (PPP) ve sağlık turizmi tecrübesi ile Irak’tan ülkemize tedavi amaçlı gelen hastalara ilişkin detaylar değerlendirildi. USHAŞ’ın sağlık turizmi, ilaç-tıbbi cihaz tedariki, dijital sağlık sistemleri, hastane yönetimi, eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile ilgili potansiyelini aktaran MERCAN, USHAŞ’ın tüm bu konularda Irak tarafından gelebilecek taleplerini gerçekleştirecek güçlü bir altyapısı olduğunun altını çizdi.

 

Görüşmenin sonunda, Sayın MERCAN, Irak ve USHAŞ arasında yürütülecek çalışmalara en kısa zamanda başlanması gerektiğini vurgularken Dr. TAWFEEQ ise hem hasta tedavisi hem de ilaç ve tıbbi cihaz tedariki konularını yerinde detaylı bir şekilde değerlendirebilmek için en kısa zamanda Irak’ta bir araya gelmek üzere şirketimize davette bulundu.