Uluslararası Sağlık Alanında Ülkemizin Eğitim Yüzü USHAŞ Akademi, Önemli Projelere İmza Atmaya Devam Ediyor

Haberi Paylaş
28/11/2022

USHAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selami Kılıç, USHAŞ Genel Müdürü Murat Mercan, Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Serdar Öztürk ve Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Özmete’nin katılımıyla USHAŞ ve Ankara Üniversitesi arasında “Gönüllü Sağlık Elçileri Eğitimi Projesi” İş Birliği Protokolü imzalandı.

 

Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından deklare edilen ve Türkiye’nin en kapsamlı resmi uluslararası sağlık hizmetleri platformu “HealthTürkiye” çatı markasının bileşenlerinden olan USHAŞ Akademi ile Ankara Üniversitesi arasında “Gönüllü Sağlık Elçileri Eğitimi Projesi” İş Birliği Protokolü bugün Bakanlığımızda imza altına alınmıştır.
USHAŞ Ankara Sağlık Bakanlığı Binası’nda gerçekleşen Gönüllü Sağlık Elçileri Eğitimi Projesi” İş Birliği Protokolü toplantısı USHAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selami Kılıç’ın açılış konuşması ile gerçekleşti.

 

Sayın Kılıç konuşmasında “HealthTürkiye” çatı markası altında önemli bir bileşen olan USHAŞ Akademi ile sektörde eğitim çalışmalarını destekleyerek projelendirileceğini vurgulamıştır. İmzalanan “Gönüllü Sağlık Elçileri Eğitimi Projesi hakkında bilgi veren Sayın Kılıç; “Ankara Üniversitesinde eğitim görmekte olan uluslararası öğrencilerimize; Türkiye’nin sağlık sistemi, alt yapısı ve hizmet sunum kapasitesini, USHAŞ’ı tanıtmak, hem teorik eğitimler hem de yerinde ziyaretlerle pratik bilgilendirmelerin yapılarak öğrencilerimiz ülkelerine geri döndüklerinde edindikleri bu bilgiler ve izlenimler çerçevesinde Türkiye’nin gönüllü sağlık elçileri olmaları hedeflenmektedir. “dedi.

 

Protokol toplantısına; USHAŞ bünyesinden USHAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selami Kılıç, USHAŞ Genel Müdürü Murat Mercan, USHAŞ Akademi Proje Koordinatörü Dr. Ebru Aydın, USHAŞ Hukuk ve Sözleşme Müdürü Ali Burak Kırkbaş, USHAŞ Protokol ve Organizasyon Sorumlusu Emrah Karaca katılım gösterdi.
Ankara Üniversitesi heyetinden ise; Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Serdar Öztürk, Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Özmete, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Alev Keser, Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Melahat Demirbilek, Sağlık Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yasemin Akbulut, Sağlık Yönetimi Bölüm Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ece Uğurluoğlu Aldoğan, Sağlık Yönetimi Bölümü’nden Uzm. Pınar Doğanay Payzıner, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan Dr. Yonca Özatkan Genel Sekreterlik Protokol Şube Müdürü Neriman Kantarcı ve Genel Sekreterlik Protokol Şube Birim Sorumlusu İbrahim Değirmenci katılmıştır.

 

Toplantı sonunda bu proje için iki tarafa da tebriklerini ileten Sayın Kılıç bu projenin, Bakanlığımızdaki başta Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü olmak üzere ilgili tüm Genel Müdürlüklerimiz, Ankara Üniversitesi ve katkı verebilecek tüm paydaşlarla geliştirilmesi ve modellenerek tüm uluslararası öğrencilerimizi kapsayacak hale getirilmesi hedefimizi vurgulayarak; “Bu minvalde “Gönüllü Sağlık Elçileri Eğitimi Projesi”nin başka projelerin gelişimine önderlik edebilmesini, taraflara ve uluslararası öğrencilerimize hayırlı, uğurlu olmasını, gönülden diliyor katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde ifade etmiştir.

 

USHAŞ’ın Kuruluş Kanununda; ülkemizin sağlık sisteminin tanıtımını yapmak, projeler yapmak ve uygulamak, sağlık meslek eğitimi turizmine yönelik faaliyetlerde bulunmak, yurt içindeki eğitim kurumlarına yurt dışından öğrenci teminine aracılık etmek, yurt dışında eğitim kurumu açmak ve eğitim faaliyetinde bulunmak, sağlık meslekleri eğitimi konusunda teşvikler geliştirmek, bu alanda uluslararası öğrencileri ve eğitim kurumlarını desteklemek, faaliyet konuları arasında yerini almıştır. Bu faaliyetler kapsamında USHAŞ Akademi, USHAŞ’ın ve çatı markamızın önemli bir bileşeni olarak eğitim çalışmalarını projelendirmeye devam edecektir.