UZMEDICA ile Sektörel İş Birlikleri İlişkileri Kuvvetlendi

Haberi Paylaş
01/09/2023

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Sağlık Bakanları 3. Toplantısı kapsamında düzenlenen 2. Türk Dünyası Tıp Kongresi ve Özbekistan-Türkiye Sağlık Forumu; T.C. Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın açılış konuşması ile başlayan Forum’a Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan Sağlık Bakanlarının ve Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üst düzey temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşti.

 

İkili ülke iş birliklerini güçlendiren ve sektör için büyün önem taşıyan forumu ve görüşmeleri değerlendirmek amacı ile Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve beraberinde devlet protokolü, katılımcı sektör temsilcileri bir araya gelerek forumdan elde edilen kazanımlar ile sektörden gelen soruları yanıtlamak için “Sektör Buluşması” gerçekleştirildi.

 

Buluşma sonrasında sektöre katkı sağlayacak bilgi alışverişlerinde bulunulması ile ikili ülke arasındaki sektörel iş birlikleri ilişkileri kuvvetlendi.

 

Özbekistan ve Türkiye sektör temsilcileri sorunlarını, önerilerini ve taleplerini ülkelerin Bakanımıza ilettiler. Tüm soru ve cevapların dinlendiği ve taleplerin önemsendiği buluşmada sektöre yön verecek bilgi akışı da sağlanmış oldu. Toplantıda Türkiye’deki deneyimli hekim kadromuz, ileri teknolojik sağlık alt yapımız, kaliteli ve güvenilir sağlık imkanlarımız hakkında bilgiler verildi. Ayrıca ülkemizdeki sağlık sektörünün genişleyen hacmi, ülkelerimiz arasındaki ilişkiler ve sektörün geleceği konu başlıkları sektör tarafından büyük ilgi gördü.

 

Toplantıda, sektör liderlerinin ve üst düzey temsilcileri tarafından sağlık turizmini çok önemsediğini ve Türkiye’nin deneyimli doktorlarla donanımlı hastaneleri barındırmasıyla bu alanda ciddi bir potansiyele sahip olduğu vurgusu yapıldı.

 

USHAŞ tarafından düzenlenen organizasyonda katılımcı firmalara Özbekistan ve Türkiye de sağlık turizmi alanında network oluşturma olanakları sunulurken aynı zamanda katılımcılar paneller, B2B görüşmeler ve çalıştaylar vasıtasıyla deneyimlerini paylaştılar.

 

USHAŞ olarak, “HealthTürkiye” markası ile Türk sağlık sisteminin ulaştığı başarıları dünyaya tanıtmak üzere hız kesmeden benzer etkinlikleri düzenlemeye ve sektör temsilcileri ile bir araya gelmeye devam edeceğiz.