‘Turizm Öğrencileri ile Meslek Sohbetleri’ Programı Gerçekleştirildi!

Haberi Paylaş
25/11/2021

USHAŞ Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, Başkent Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Turizm Öğrencileri ile Meslek Sohbetleri’ programına konuşmacı olarak katıldı. Öğrencilerin sektör hakkında merak ettikleri soruları yanıtlayan Kılıçkaya, Türkiye’nin sağlık sisteminin yanı sıra sağlık eğitim sisteminin başarısını ve önemini vurguladı.

Kılıçkaya, Sağlık sistemimizi yurt dışında tanıtmak için bu alanda bilgili ve tecrübeli olmak gerektiğini bu yüzden USHAŞ olarak her zaman yeni projelere açık olduklarını, sektör eğitimlerini desteklediklerini ve deneyimlerini de üniversite öğrencileri ile paylaşmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Sağlık Turizminin sadece hasta odaklı bir yaklaşım olmadığını belirten Kılıçkaya, “Sağlık turizmi; Termal Sağlık Turizmi, Medikal Turizm, Yaşlı Turizmi ve Engelli Turizmi kavramlarını barındırmaktadır. Ülkemizin önemli jeopolitik konumu, sahip olduğu olanaklar ve T.C. Sağlık Bakanlığı’nın güvencesi ile bu kavramlar doğrultusunda Türkiye sağlık turizminde dünyanın en başarılı ülkelerinden biridir.” dedi.

Öğrencilere sektör hakkında bilgi veren Kılıçkaya, “Sağlık turizmi nedir?, Global sağlık turizmi sektörünün durumu, Türkiye’nin sağlık turizminde mevcut durumu, sağlık kampüsleri, medikal turizm alanında ülke analizi, USHAŞ’ın faaliyetleri, sağlık turizmi için sağlık kuruluşlarının uluslararasılaşma stratejileri ve sağlık turizmine yönelik teşvikler” konu başlıklarına değindi.

Program sonunda Kılıçkaya, USHAŞ olarak 2-3 Aralık’ta İngiltere ile gerçekleştireceğimiz; Bakanımız ve İngiltere Sağlık Bakanı’nın da katılacağı İş Forumunun sektör için büyük önem taşıdığını vurguladı ve öğrencileri de davet ederek forumda alacakları faydalı bilgiler ile kendilerine katkı sağlayabileceklerini belirtti.