USHAŞ ile Özbekistan Çocuk Destek Fonu Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı

Haberi Paylaş
31/03/2022

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Özbekistan’a giden USHAŞ heyeti le Özbekistan Sağlık Bakanlığı ve Özbekistan Çocuk Destek Fonu yetkilileri arasında, sağlık alanında işbirliğinin geliştirilmesine yönelik resmi görüşmeler gerçekleştirildi. Görüşmeler kapsamında USHAŞ ile Özbekistan Çocuk Destek Fonu arasında, Özbekistanlı çocuk hastaların tedavilerinin Türkiye’de yapılmasına ilişkin işbirliği anlaşması imzalandı.

 

USHAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Sarıtaş son 20 yılda Türk sağlık sisteminde yaşanan dönüşümü anlatarak Türkiye’nin gerek sağlık sistemi altyapısı gerekse hekim kalitesi olarak dünyanın en ileri sağlık hizmeti sunucusu olduğunu ifade etti.  Türkiye ile Özbekistan arasındaki ilişkilerin işbirliğinden öte aynı kültürden beslenen kardeşlik hukukuna dayandığını ifade eden Sarıtaş “İki ülke Devlet Başkanlarının vizyonu ile ilişkiler her zamankinden daha iyi bir seviyede. Sağlık alanında yapılacak her türlü işbirliğinin bu bağları daha da güçlendireceğine inanıyoruz. Tedavisi için Türkiye’ye gelen her Özbekistan vatandaşı bizim emanetimizdir.” dedi.

 

Özbekistan Çocuk Destek Fonu adına anlaşmayı imzalayan Fonun Genel Müdürü Marat Sadıkov Türk sağlık sisteminin gücünü ve Türk hekimlerinin yetkinliğini çok iyi bildiklerini, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın Özbekistan’da yaptığı faaliyetlerde de buna en yakından şahit olduklarını ifade etti. Sadıkov “Türkiye’ye ve Türk hekimlerine güveniyoruz. İnşallah bu bir başlangıç. Her alanda işbirliğimizi ilerletmek istiyoruz.” dedi.

 

Yapılan anlaşma kapsamında Özbekistan Çocuk Destek Fonu’nun Türkiye’ye gönderdiği ağır çocuk hastaların tedavisi ülkemizde yapılacak.