BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KALKINMA PROGRAMI: “USHAŞ KİŞİSEL KORUYUCU EKİPMAN ÇALIŞMASINDA DÜNYAYA ÖRNEK OLDU”

Haberi Paylaş
12/01/2021

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi (IICPSD), USHAŞ‘ın COVID-19 ile mücadele kapsamında kişisel koruyucu ürünlerin hızlı tedarikçisi ve dağıtıcısı olma rolünü, yerli tanı kiti ve solunum cihazı geliştirilmesindeki  başarısını dünyaya örnek gösterdi.

Mart 2020 itibariyle dünya genelinde pandemi ilan edilen Covid-19 salgını, aynı tarihte ülkemizde de ilk vakanın görülmesiyle ulusal mücadele dönemini başlatmış ve şirketimiz USHAŞ, sürecin önemli bir parçası olan kişisel koruyucu ekipman tedariği ile görevlendirilmişti. Bize verilen bu görevde gösterdiğimiz performansın sonuçlarının hem kendi ülkemize hem de çeşitli dünya ülkelerine olan katkısı dolayısıyla çalışma modelimiz UNDP tarafından araştırma konusu oldu.

UNDP ile yaptığımız mutabakat zaptı (MOU) kapsamında USHAŞ’ın bu çalışma modelinin dünya ülkelerine örnek teşkil etmesi adına süreç tüm detaylarıyla raporlandı. Raporun 12 Ocak 2021 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakan Yardımcısı Prof.Dr. Emine Alp Meşe, BM Genel Sekreter Yardımcısı – BM Kalkınma Programı Politika ve Program Destek Bürosu Direktörü Haoliang Xu ve USHAŞ Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya’nın sunumlarıyla çevrimiçi lansmanı düzenlendi. Türkçe, İngilizce dillerinde ve tüm kamuoyuna açık düzenlenen lansman ile USHAŞ’ın pandemi mücadelesindeki kritik rol ve desteği dünyayla paylaşıldı.

Raporun orijinaline buradan ulaşabilirsiniz. İlerleyen günlerde ilgili raporun Türkçe formatını da paylaşacağımızı kamuoyuna saygıyla duyurur, başta Bakanlığımız olmak üzere süreç boyunca desteklerini esirgemeyen tüm kurum ve kuruluşlara ülkemiz adına teşekkür ederiz.