AZMEDICA Azerbaycan- Türkiye Sağlık İş Forumu ve Fuarı Bakü’de Gerçekleşti

Haberi Paylaş
27/09/2022

Türkiye ve Azerbaycan arasında sağlık alanındaki iş birliğini geliştirmek üzere düzenlenen AZMEDICA Azerbaycan – Türkiye Sağlık İş Forumu ve Fuarı 22-23 Eylül 2022 tarihleri arasında her iki ülkenin Sağlık Bakanlarının da katılımıyla Azerbaycan Bakü’de düzenledi.

 

Sağlık Bakanlığı öncülüğünde USHAŞ’ın organizasyonu ile gerçekleşen etkinliğe T.C. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve Azerbaycan Sağlık Bakanı Sn. Musayev ile her iki ülkeden üst düzey Bakanlık yetkilileri katılım sağladı. Türkiye’den ve Azerbaycan’dan 150’den fazla firma ile 750’den fazla katılımcının yer aldığı etkinlikte 300’ün üzerinde B2B görüşme gerçekleştirildi.

 

T.C. Sağlık Bakanı Sn. Dr. Fahrettin Koca yaptığı açılış konuşmasında sağlık alanında faaliyet gösteren kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirmeyi amaçlayan bu ve benzer organizasyonların öneminden ve sağlayacağı değerden bahsetti.

Azerbaycan Sağlık Bakanı Sn. Musayev de her alanda olduğu gibi sağlık alanında da Türkiye ve Azerbaycan’ın çok iyi ilişkiler içerisinde olduğunu söyledi. Salgın ve 2. Karabağ Savaşı’nda Türkiye’den sağlık alanında Azerbaycan’a yapılan desteklerden bahseden Musayev, Azerbaycanlı gazileri tedavi eden Türk doktorlara teşekkür etti. Musayev, Türkiye’nin tecrübesinden faydalandıklarını ve ilişkileri daha da geliştirme kararlılığı içerisinde olduğunu vurguladı.

 

Genel Müdürümüz Murat Mercan “Uluslararası Hasta Tedavisinde Azerbaycan – Türkiye İşbirliği Fırsatları”  konulu panelde, bilgiler verdi.

 

Konuşmaların ardından Sayın Koca ve Musayev katılımcı stantları ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.  Aynı zamanda forumu ve görüşmeleri değerlendirmek amacı ile Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve beraberinde devlet protokolü, katılımcı Türk sektör temsilcileri bir araya gelerek forum ve fuardan elde edilen kazanımlar ile sektöre yönelik ileriye dönük hedef ve beklentileri ele alan “Sektör Buluşması” gerçekleştirdi.

 

Forum esnasında her iki ülkenin sektör ve bakanlık yetkililerinin katılımları ile Türkiye ve Azerbaycan Yatırım ve İşbirliği İmkânlarının Tanıtılması, Pandemi Sürecinde Tedarik Zinciri Yönetiminde Yeni Açılımlar, Uluslararası Hasta Tedavisinde Azerbaycan – Türkiye İşbirliği Fırsatları, Sağlıkta Dijital Dönüşüm ve Hizmet Sunumuna Etkileri ve Gelecek Vizyonu, Sağlıkta ARGE ve Aşı Çalışmalarında İşbirliği, Sağlıkta Kalite ve Akreditasyonda İşbirliği Alanları, Sağlık Yatırımlarında Kamu Özel Ortaklığı ve Hizmet Alımı Karşılıklı Tecrübe ve Bilgi Paylaşımı gibi sektöre katkı sağlayacak paneller ve oturumlar düzenlendi.

 

USHAŞ olarak, Türk sağlık sisteminin ulaştığı başarıları dünyaya tanıtmak, sağlık değerlerimizin ihracatına öncü olmak üzere hız kesmeden benzer etkinlikleri düzenlemeye devam edeceğiz.