USHAŞ, AmCham Türkiye, ve PwC Türkiye İş Birliğiyle Yürütülen “Türkiye’de Değer Odaklı Medikal Turizminin Güçlendirilmesi Projesi” Sonuç Raporu USHAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Sarıtaş’ın Katılımları ile Gerçekleştirildi

Haberi Paylaş
21/04/2022

Türkiye’nin sağlık turizmi alanında rekabetçi gücünün arttırılması için USHAŞ, AmCham Türkiye ve PwC Türkiye İş Birliğiyle “Türkiye’de Katma Değerli Medikal Turizmin Desteklenmesi Projesi” kapsamında hazırlanan Raporun lansmanı, USHAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Sarıtaş’ın katılımı ile yapıldı.

USHAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Sarıtaş; Türkiye’nin sağlık sisteminde son 20 yılda kat ettiği mesafe ve geldiği noktanın dünyada sağlık politikaları literatürüne girecek bir dönüşüm olduğunu ifade ederek, “Ülkemiz sağlık altyapısı, sağlıkta bilgi teknolojileri, hekim ve tedavi kalitesi gibi pek çok alanda önemli bir marka haline geldi. USHAŞ’ın kuruluş amacı ve görevi bu marka değerini dünyaya tanıtmak ve bu hizmetlerin daha fazla dünya vatandaşına en iyi standartlarda sunulabilmesini sağlamak.” şeklinde konuştu.

USHAŞ’ın faaliyetlerini yürütürken en önemli prensibin istişare ve ortak akıl olduğunu vurgulayan Sarıtaş önümüzdeki kısa süre içinde USHAŞ’ın tanıtım stratejisi, medikal turistin bilgiye erişiminin sağlanması, memnuniyet verisinin toplanması gibi projede ortaya çıkan önemli başlıklarda faaliyetlerini yoğunlaştıracağını ve çalışmaların sektör paydaşları ile çok yakında paylaşılacağını ifade etti.

AmCham Türkiye Sağlık ve Yaşam Bilimleri Komitesi Eş Başkanı Medtronic Bölgesel CEO’su Ayhan Öztürk, raporda özellikle “Türkiye’de medikal turizm alanında neleri farklı yapabiliriz ve nasıl yeni bir ekosistem oluşturulabiliriz?” konuları üzerinde durulduğunu belirterek “Türkiye’de Değer Odaklı Medikal Turizmin Güçlendirilmesi Projesi’nin bu amaçla hayata geçirildiğini belirtti. Öztürk “Komitemiz, USHAŞ ve PwC Türkiye iş birliğiyle gerçekleştirilen proje, ileri teknoloji malzeme ve uygulamalar yoluyla Türkiye’nin sağlık turizmi hedeflerini gerçekleştirmesi için politika önerileri geliştirmeyi amaçlıyor.” dedi.

AmCham Türkiye Sağlık ve Yaşam Bilimleri Komitesi Eş Başkanı ve MSD Türkiye Genel Müdürü Gözde Güllüoğlu konuşmasında “2021 Eylül ayında yapılan ve AmCham, USHAŞ, PwC’nin yanı sıra kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya geldiği çalıştayda; Kalite, inovasyon ve koordinasyon olmak üzere, üç stratejik öncelik belirledik.” dedi. Güllüoğlu Türkiye’nin sağlık turizmi alanında istediği hedeflere ulaşabilmesinde hem ilaç hem de tıbbi cihaz kapsamında son teknolojiye erişim sağlanması ve korunmasının büyük önemi olduğunu ifade etti.

PwC Türkiye Kıdemli Müdürü Sayın Özgür AVCUOĞLU tarafından basın mensuplarına sonuç raporunun özet sunumu yapıldı.