Özbekistan ve Türkiye Sağlık Forumu: İki Ülke Arasında Yeni Sağlık İş Birlikleri Kuruldu

Haberi Paylaş
24/08/2023

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Sağlık Bakanları 3. Toplantısı kapsamında düzenlenen 2. Türk Dünyası Tıp Kongresi ve Özbekistan-Türkiye Sağlık Forumu; Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca, Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Sayın Profesör Amrillo Inoyatov, Azerbaycan Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Sayın Teymur Musayev, Kazakistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Sayın Azhar Giniyat, Kırgızistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Sayın Gulnara Baatyrova ve Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Sayın Kubanychbek Omuraliev’in açılış konuşmalarıyla başladı.

 

Bakan Koca, konuşmasında “HealthTürkiye” markasını tüm dünyaya duyurmaya devam edeceklerini vurgulayarak, Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi (USHAŞ) olarak her iki ülkenin temsilcilerini bir araya getirme konusundaki sorumluluklarını yerine getirdiklerini ve getirmeye devam edeceklerini belirtti.

 

Forum boyunca yapılan konuşmalarda, TDT üye devletlerinin Sağlık Bakanları, bilgi, öğrenci ve en iyi uygulamaların paylaşımı, ortak tıp eğitimi standartlarının belirlenmesi, ilaç ve tıbbi ekipman tedarik zincirinin güvence altına alınması, Türk Devletleri için Tıbbi Kurtarma Ekibi’nin kurulması ve tıbbi malzemelerin ortak üretimi gibi konuların işbirliği açısından ne denli önemli olduğu vurgulandı.

 

Daha sonra Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Sayın Profesör Amrillo Inoyatov, organizasyona katılım sağlayan Sağlık Bakanları’na ve TDT Genel Sekreteri’ne tıp alanında uluslararası iş birliğinin geliştirilmesine özel katkılarından dolayı ödüllerini takdim etti.

 

Türkiye ve Özbekistan’da kamu ve özel sağlık sektöründe faaliyet gösteren yaklaşık 250 firmadan 500’den fazla temsilcinin katıldığı Forum süresince, Türkiye ve Özbekistan arasındaki sağlık alanındaki iş birliğinin önemi vurgulandı. Bu kapsamda Türkiye ve Özbekistan Sağlık Bakanlıkları arasında 2024-2025 Eylem Planı İmza Töreni düzenlendi ve iki ülke arasındaki iş birliği hedefleri somut adımlarla pekiştirildi.

 

Organizasyon kapsamında, katılımcı ülkelerin Sağlık Bakanları, TDT Genel Sekreteri ve kamu-özel sağlık sektörü temsilcilerinin katılımıyla toplamda 4 panel gerçekleştirildi. İlk panel, “Türkiye’de Sağlık Turizmi Faaliyetleri, Uygulamaları ve Hizmetleri” başlığıyla Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. İhsan Ateş moderatörlüğünde gerçekleşti. Oturuma Türkiye’den USHAŞ Genel Müdürü Sn. Murat Mercan ve OHSAD Genel Başkanı Reşat Bahat ile Özbekistan’dan Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal konuşmacı olarak katıldı. Sayın Mercan; HealthTürkiye ile güçlü sağlık altyapımızın tüm dünyaya açıldığını ifade ederek Türkiye’nin sağlık turizminde de en çok tercih edilen ülke olması için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

 

İkinci panel, “Türkiye’de Sağlık Bilgi Sistemlerinde Güncel Gelişmeler ve Uygulama Örnekleri” başlığı altında gerçekleşti. Andijan Devlet Tıp Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Madamin Madazımov, T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü M. Mahir Ülgü, Dokuz Eylül Devlet Tıp Üniversitesi Beyin Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Ceren Kızmazoğlu ve İzmir Bakırçay Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Kliniği Doç. Dr. Edip Gönüllü tarafından yönetildi.

 

Üçüncü oturum, “Türkiye’de Sağlık Yatırımları ve Yatırım Modeli Örnekleri (PPP Örneği)” başlığı altında gerçekleşti. Buhara Devlet Tıp Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Shukhrat Teshayev, T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Hüseyin İnceöz ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hayati Durmaz, bu oturumda önemli bilgileri paylaştı.

 

Organizasyonun son paneli ise “İlaç ve Tıbbi Cihazlarda Ürün Yönetimi ve Uluslararası İşbirliği Olanakları” başlığı altında düzenlendi. Bu panelin moderatörlüğünü Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Asım Hocaoğlu üstlendi. Oturumda Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yrd. Kürşat Derici, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Fethi Bolat ve Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası Başkanı Metin Demir konuşmalarını gerçekleştirdi.

 

Etkinliğin sonunda, USHAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Selami Kılıç ve Genel Müdürü Sn. Murat Mercan, Özbekistan-Türkiye Sağlık Forumu’na iştirak eden firmaların stantlarını ziyaret ederek katılımcılara, katılım belgelerini takdim etti.

 

Organizyon kapsamında gerçekleştirilen görüşmeler ve stant ziyaretlerinde, USHAŞ ve HealthTürkiye temsilcileri, Türkiye’nin uluslararası sağlık hizmetleri konusundaki yeteneklerini ve altyapısını hakkında bilgi paylaştı. HealthTürkiye web portalı ile uluslararası misafirlerin Türkiye’deki sağlık hizmetlerine kolayca ulaşabileceği anlatıldı. Aynı zamanda, sağlık turizminin Türkiye’de bir devlet politikası olarak geliştirildiği ve ülkedeki sağlık hizmetlerinin uluslararası standartlarda sağlandığı belirtildi.

 

Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. (USHAŞ) liderliğinde düzenlenen Özbekistan-Türkiye Sağlık Forumu’nda; Özbekistan ve Türkiye’nin sağlık hizmetlerine yönelik B2B, B2G ve G2G görüşmeleri gerçekleştirildi. Sağlık bakanlıkları, hükümet yetkilileri ve sektör temsilcileri için eşsiz bir platform sunarak sağlık alanındaki deneyim paylaşımını destekledi. Forum kapsamında düzenlenen ilgi çekici paneller, çalıştaylar ve eğitim oturumları, sağlık alanında iş birliklerine olanak sağladı.

 

USHAŞ, HealthTürkiye çatı markası ile Türkiye’nin sağlık sektöründeki başarılarını dünya çapında tanıtmak için ülkemizin güçlü sağlık altyapısını tanıtmak amacıyla benzer etkinlikleri düzenlemeye devam edecektir.